Kömür Çeşitlerine Göre Özgül Yanma Isıları

Çeşitlerine Göre Kömürlerin Özgül Yanma Isıları ve Kömürlerin Çeşitleri

Hayatımızda oldukça fazla ihtiyaç duyularak tüketilen Antrasit, Taş kömürü, Linyit kömür çeşitlerinin özgül yanma ısıları, karbon değerleri ve kalitesine göre kömür çeşitlerini inceleyelim.

Kömürü genel olarak tanımlamaya kalktığımız zaman ana maddesinde bitki kökeni yer alan madendir. Bataklık ortamda bitki örtüsü parçalanması sonucunda jel hale gelerek oluşan bir madendir. Çağımızda en çok yakıt türlerinden biri olarak kömür tercih edilir. Doğal olarak kömürden bu denli fazla bir destek alınırken de tasarruflu olmak isteniyor. Kömür satın alacak olan vatandaşlarımızın da mutlaka dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisi de kömürün kalitesi ve yanma ısısı olacaktır. Kömür yanma ısısı çok fazla ise uzun zaman boyunca verimli şekilde kullanabilirsiniz. Ortamda ki sıcaklık ayarının da uzun süreli şekilde korunmasına yardımcı olur. Isı ve basınç etkisiyle meydana gelen kömürün de farklı türlerinin olduğunu belirtmemiz de fayda var. Kömür oluşumu meydana gelirken de içerisinde farklı maddeler beliriyor. Bu durum  kömürün yanmasından kalitesine kadar her şeyini en ince ayrıntısına kadar etkilemesine zemin hazırlamış oluyor.

Kömür Çeşitleri Nelerdir?

Antrasit Kömür: Kaliteden söz edeceksek en iyi kömür çeşidi olarak ön plana çıkıyor. Diğerlerine oranla bakıldığı zaman yanma ısısı daha uzundur. Hemen sıcaklığını kaybetmez. Bu sayede sizlerde çok fazla kömür satın almak zorunda kalmazsınız. Bu durum maliyetlerin de haliyle aşağıya çekilmesine zemin hazırlamış olacaktır. Bu kömürün %95 i ise karbon olduğunu söyleyebiliriz.

Taş Kömürü: Ülkemizde tercih edilen kömür çeşitlerinden biri olarak taş kömürü olduğunun altını çizmemiz gerekir. Antrasit kömürün hemen ardından özgün yanma ısısını koruyan kömür türü olarak ikinci planda yer alır. Fakat taş kömürünün de kaliteli olduğunu ve sıklıkla tercih edilen çeşitlerden biri haline geldiğini söyleyebiliriz.

Linyit: Kaliteden söz edecek olursak Linyit içerisinde %50 den az karbon bulunur. Diğerine oranla daha az kalitede bir çeşididir. Fakat ekonomik olması açısından Linyitinde yakıt tüketimlerini karşılamak adına tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Kömür temin ederken özellikle dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de kömürün yaşlı olmasıdır. Çünkü en yaşlı olan kömür en kaliteli olandır.

Leave a Reply

İzmir Kömür şirketi olarak 2000 yılından beri tüm İzmir geneline odun ve kömür satışı gerçekleştirmekteyiz. Kömür siparişi için hemen arayın.

İZMİR KÖMÜR İletişim
Ziya Paşa Caddesi No: 5 Çamdibi / Bornova / İzmir
ÜRÜNLERİMİZ Tüm Ürünlerimiz
Odun, Tahta Parçası, Torba Kömür, Mangal Kömürü, Nargile Kömürü, Kömür Sobası, Yerli ve İthal Kömür, Yakacak Meşe Odunu, Sanayi İçin Kömür ve diğer ihtiyaçlarınız için yanınızdayız.
HARİTA Adres Bilgilerimiz

Copyright by İzmir Kömür. All rights reserved.