Kömürde Bulunan En Yoğun Elementler Nelerdir?

Kömürde Bulunan En Yoğun Elementler Nelerdir?

Çağımızda artık sık sık tercih etmiş olduğumuz kömürün içerisinde hangi elementler olduğunu makalemizde belirtiyoruz.

Yer altı kaynaklarından biri olarak bildiğimiz kömürün insan yaşamı için son derece faydalı olduğu biliniyor. Sadece yakıt amaçlı olmayarak farklı sanayi dalları içerisinde de ihtiyaca dönüşerek kullanılmaktadır. Doğal olarak bu denli fazla önem arz eden kömürün de içerisinde bazı elementler yer almaktadır. Bu elementler doğal olarak kömürün de yapısında oluşumu tetiklemiştir. Tek bir kömür çeşidi bulunmayarak birden farklı kömür çeşitlerine yer verilmiştir. Bu durumun yaşanmasının altında yatan en önemli sebeplerden birisi de kömürün yapısını ortaya koyacak olan elementlerin farklılığıdır. Kömür içerisinde yer alan elementler, kömürün hazırlanmasından tutun da yanmasına kadar pek çok faktörü etkilemeye neden olur.

Kömür Yapısında Bulunan Elementler

Kömürün kaliteli olup olmadığını anlamanın en kolay çözüm yollarından birisi de içerisinde yer alan elementlerdir. Mineral yapısının ve kalitesinin şekillenmesine de en güzel şekilde çözüm üretecektir. Genel olarak kömür yapısında bulunan elementler nelerdir dediğimiz zaman ise şunların yer aldığını görmekteyiz. Bunlar oksijen, karbon, azot ve kükürt diyebiliriz.  Saymış olduğumuz bu elementler dışında ki maddeler ise mineral olarak tabir edilir. Kömürün meydana gelmesi açısından ömürdeki inorganik minerallerin ve elementlerin son derece önemli olduğu da mutlaka bilinmelidir. Yukarı da saymış olduğumuz bu elementlerin hemen her biri ise tamamen organik özelliğe sahiptir.

  • Azot
  • Kükürt
  • Oksijen
  • Karbon

Karbon: Kömürün yapısında bulunan en önemli elementlerin başında karbon gelir. Kömür içerisinde karbon ne kadar yüksek olursa aynı oranda kömürün kalitesinde artış olur.

Kömür Yapısında Bulunan Mineraller Hangisidir? 

Kömür yapısında ki elementlerin yanı sıra minerallerin de neler olduğu önem arz eden bir başka konu olarak ön plana çıkar. Kömür yapısında bulunan mineraller denildiği zaman şu şekilde belirtebiliriz.

  • İnorganik tanecikler
  • Kömür organik yapısı içerisinde yer alan elementler
  • Boşluk suyu içerisinde çözünmüş tuzlar

Tüm saymış olduklarımız da kömür içerisinde organik halde bulunan mineral parçalar olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.Bu sayede kömür tamamen saf  halde oluşmaya başlayarak organik olarak katı fosil yakıt tüketimi olmaya başlıyor. Doğal olarak kömür tam anlamı ile hazır hale geldikten sonra da istediğimiz her alanda özgürce kullanıyoruz.

Leave a Reply

İzmir Kömür şirketi olarak 2000 yılından beri tüm İzmir geneline odun ve kömür satışı gerçekleştirmekteyiz. Kömür siparişi için hemen arayın.

İZMİR KÖMÜR İletişim
Ziya Paşa Caddesi No: 5 Çamdibi / Bornova / İzmir
ÜRÜNLERİMİZ Tüm Ürünlerimiz
Odun, Tahta Parçası, Torba Kömür, Mangal Kömürü, Nargile Kömürü, Kömür Sobası, Yerli ve İthal Kömür, Yakacak Meşe Odunu, Sanayi İçin Kömür ve diğer ihtiyaçlarınız için yanınızdayız.
HARİTA Adres Bilgilerimiz

Copyright by İzmir Kömür. All rights reserved.